7 хвороб, які можуть викликати блохи та кліщі

Кліщі та блохи – це ектопаразити собак, котів, людей та інших ссавців. Більшість хвороб передаються тваринам в момент, коли ці комахи живляться кров’ю. Блохи та кліщі є носіями багатьох патогенних бактерій, вірусів та протозойних паразитів. Більшість хвороб є видоспецифічними.

1. Паразитарний дерматит

Паразитарний дерматит – це алергічна реакція, причиною якої є підвищена чутливість на компоненти слюни бліх. Проявляється свербежем, запаленням шкіри і появою вузликів. В результаті це призводить до випадіння шерсті і зараження шкіри патогенною мікрофлорою. Дані симптоми можуть продовжувати ще довгий час після обробки тварини протипаразитарними препаратами, тому може бути необхідність в додатковому лікуванні антигістамінними препаратами і антибіотиками. Паразитарний дерматит зазвичай викликається укусами бліх, але інколи причиною є кліщі.

2. Бабезіоз

Бабезіоз –  дуже поширене захворювання собак, що спричинене мікроскопічними організмами Babesia, які паразитують в еритроцитах. Передається через укус кліщів.  Здебільшого зустрічається в теплу пору року, але бувають випадки зараження і в зимовий період. Симптоми бабезіозу можуть бути різними, але зазвичай це сильне підвищення температури, пригнічення, слабкість,  відсутність апетиту, блідість або в більш пізній період жовтяничність слизових оболонок, темний колір сечі, можлива рвота.  Діагностувати можна лише при дослідженів крові. Длялікування використовують діміназен ацетурат або імідокарп дипріпіонат, а також, при необхідності, проводять інфузійну терапію, застосовують діуретики, вітаміни, препарати заліза, у важких випадках переливання крові. При відсутності лікування смертність собак сягає більше  90%.

3. Ерліхіоз

Ерліхіоз – ще одне захворювання собак, що переноситься кліщами. Збудник ерліхіозу паразитує в лейкоцитах, що призводить до їх руйнування. Хворі тварини пригнічені, апатичні, в них спостерігається анемія, втрата ваги, збільшення лімфатичних вузлів і селезінки. Діагностувати можна лише в лабораторії шляхом дослідження крові. Найбільш поширене і ефективне лікування за допомогою антибіотика доксицикліну.

4. Гемобартенельоз

Гемобартенельоз – інфекційне захворювання кішок. Тварини можуть заражатись через укусу бліх і кліщів а також через укуси і царапини. Збудники уражають еритроцити. В результаті чого в хворих тварин спостерігається задишка, тахікардія, анемія, жовтяничність, гемоглобінурія, збільшення селезінки. Кішки швидко втомлюються і втрачають вагу. Апетит зменшений або зовсім відсутній. Температура зазвичай нормальна. Діагностують в лабораторії при дослідженні крові. Лікується антибіотиками.

5. Гельмінти

Гельмінти – це паразитичні черви (глисти), які також можуть переноситись блохами. Тварини заражаються при заковтуванні бліх під час чистки своєї шерсті. Гельмінти паразитують в травному тракті, при цьому, здебільшого, ніякі клінічні ознаки не проявляються.

6. Хвороба Лайма

Як і люди, тварини також можуть хворіти бореліозом (хвороба Лайма). Частіше хворіють собаки, кішки – рідко. Проявляється гарячкою, відсутністю апетиту, слабкістю. Через 2-2,5 місяця після інфікування уражаються суглоби, що проявляється кульганням. Лікування відбувається за допомогою антибіотиків. Існують вакцини для профілактики хвороби Лайма, але в Україні вони не представлені.

7. Менінгоенцефаліт

Менінгоенцефаліт – ураження головного і спинного мозку. Спричинюється вірусами, які можуть переноситись кліщами. Порушується діяльність нервової системи. Симптоми: гарячка, біль, конвульсії, параліч. Менінгоенцефаліт швидко проявляється і може бути фатальним. Діагностувати можна при дослідженні спинномозкової рідини. Лікування проводять антибіотиками і міорелаксантами, але ефективним воно може бути лише, якщо менінгоенцефаліт викликаний кліщевим вірусом.