Неонікотиноїди

Неонікотиноїди – це відносно новий клас хімічних речовин, відкритих в 90-х роках XX століття. Використовуються в сільському господарстві і ветеринарній медицині. За своїми характеристиками та дією є класичними синтетичними пестицидами.

Вони володіють широкою інсектицидною дією і ефективні проти багатьох паразитів тварин, таких як блохи, мухи та воші. А при цьому зовсім не виявляють ефективності проти кліщів. Більшість неонікотиноїдів діють контактно.

Імідаклоприд – перший неонікотиноїд, що був представлений на ринку. На даний момент втратив патентний захист, тому використовується у багатьох препаратах дженериках.

Спосіб дії

Неонікотиноїди є агоністами нікотинових ацетилхолінових рецепторів. Вони  займають місце ацетилхоліну, який є нормальним медіатором для даних рецепторів, і при цьому не здатні руйнуватись ацетилхолінестеразою. Це призводить до більш сильної стимуляції нервових клітин, і в результаті – до паралічу та смерті ураженої комахи.

Нікотинові ацетилхолінові рецептори є у центральній та периферичній нервовій системі ссавців, а у комах – лише у центральній. Неонікотиноїди зв’язуються більш сильно з рецепторами комах, ніж ссавців, тому це робить їх відносно безпечними для тварин та людей.

Неонікотиноїди, що використовуються у ветеринарній медицині:

  • Динотефуран
  • Імідаклоприд
  • Нітенпірам
  • Тіаметоксам

Лікарські форми та застосування

Імідаклоприд – є найбільш важливим неонікотиноїдом, широко використовується в препаратах спот-он проти бліх та деяких видів вошей у собак та кішок. Через те, що немає акарицидної дії, його часто поєднують з амітраз та синтетичними піретроїдами (перметрин) для розширення спектру активності. В тваринництві використання імідаклоприду обмежене. Його використовують у приманках для мух у приміщеннях, а також як препарат пур-он (обприскування)  для захисту тварин від мух та вошей.

Нітенпірам використовується для захисту домашніх тварин від бліх в якості перорального засобу. Володіє високою ефективністю: близько 90% бліх гинуть після застосування препарату. Однак не володіє залишковим ефектом, тобто дія препарату припиняється після 24 годин з моменту введення. Також застосовується в сільському господарстві.

Тіаметоксам використовується у засобах для боротьби з мухами та гнусом та у сільському господарстві. Не використовується на тваринах.

Динотефуран використовується в препаратах спот-он проти бліх у собак та кішок, а також у принадах для домашніх мух. Також використовується в сільському господарстві.

Безпечність

Для худоби і домашніх тварин, а також людей, які мають контакт з препаратом і власників тварин ризик при використанні неонікотиноїдів порівняний з використанням інших хімічних речовин, таких як ФОС, амідини, піретроїди тощо.  При правильному використанні і відсутності індивідуальної чутливості вони добре переносяться обробленими тваринами і не несуть ризиків людям. Однак, краще, щоб діти не контактували з обробленими тваринами в перші дні.

Імідаклоприд ще не дозволений для використання для ВРХ у деяких країнах (ЄС, США, Автралія), хоча є ефективним у боротьбі с мухами. Баєр представив в Австалії препарат для пур-он використання у овець на основі імідаклоприду, але застосовувати можна лише на пострижених вівцях.

Виявлено вплив імідаклоприду на випадки масової загибелі бджіл. Повідомляється, що при правильному використанні він не є токсичним, однак впливає на здатність орієнтації бджіл, що перешкоджає їм шукати їжу і знаходити дорогу додому. В результаті, це послаблює сім’ю і призводить до її загибелі. Тому в квітні 2013 у ЄС заборонили використання деяких неонікотиноїдів в сільському господарстві на 2 роки.

Також імідаклоприд є токсичним для риб і водних безхребетних та деяких видів птахів.

Він є відносно стабільним в навколишньому середовищі (період напіврозпаду в ґрунті становить від 40 до 190 днів)

Стійкість паразитів до неонікотиноїдів

Є повідомлення про популяції мух (Musca Domestica), що э стійкими до імідаклоприду (коефіцієнт опру більше 500) та тіаметоксаму (коефіцієнт опору до 76). Немає відомостей про стійкість бліх до неонікотиноїдів.