Фенілпіразоли

Фенілпіразоли – клас сучасних інсектоакарицидів, відкритих на початку 90-х років XX століття. Використовуються у ветеринарній медицині та у сільському господарстві як засоби захисту рослин. Вони є класичними синтетичними пестицидами як по принципу дії, так і по загальним характеристикам.

Вони володіють широким спектром інсектицидної та акарицидної дії і є ефективними проти великої кількості паразитів тварин, таких як мухи, блохи, воші, іксодові та шкірні кліщі. Фенілпіразоли не володіють системною дією, а діють контактно.

Фіпроніл – перший фенілпіразол, що був представлений на ринку.

Механізм дії

Фенілпіразоли діють як інгібітори гамма-аміномасляної кислоти (ГАМК), що є нейромедіатором в ЦНС. При цьому фенілпіразоли менш ефективні до ГАМК рецепторів в організмі ссавців.

Фенілпіразоли після застосування накопичуються в сальних залозах шкіри, і звідти повільно виділяються. Це забезпечує тривалий захист проти паразитів.

Речовини, що належать до фенілпіразолів:

Фіпроніл

Пиріпрол

Лікарська форма

Фенілпіразоли мають контактний принцип дії, тому застосовуються у вигляді крапель для зовнішнього застосування (спот он).

Також є спреї для собак і котів з фіпронілом проти бліх та кліщів. Вони дешевші, але менш ефективні ніж краплі.

Фіпроніл ще застосовують у засобах проти мух та гнусу на фермах та у домашніх умовах.

Безпечність

Для продуктивних і домашніх тварин, а також для їх власників ризик з боку фенілпіразолів є таким же як і з боку інших хімікатів (фосфорорганічні сполукм, амідини, піретроїди та інші). При правильному застосуванні фенілпіразоли добре переносяться тваринами і не несуть шкоди людям.

Не дозволяйте дітям контактувати з обробленими тваринами протягом декількох днів.

Фіпроніл не дозволений для використання проти ектопаразитів продуктивних тварин в  більшості розвинутих країнах (США, ЄС, Автралія та інші), не зважаючи на високу ефективність. Причиною є те, що залишки фіпронілу зберігаються у тілі тварин до 12 тижнів.

Фіпроніл є причиною масової загибелі бджіл. Тому сільськогосподарські пестициди з фіпронілом були тимчасово заборонені в деяких країнах. Також він високотоксичний  для риб, деяких птахів та водних безхребетних і є відносно стійким у зовнішньому середовищі (період напіврозщеплення в землі становить 125 днів).

Стійкість паразитів до фенілпіразолів

Поки що немає точної інформації щодо стійкості бліх до фіпронілу. Але багато протипаразитарних препаратів не показують свою ефективність.